מדוע חשוב לעצב משרדים אנושיים? ומה זה בכלל?

נכתב ע"י  יפעת אשכנזי
www.ifatashkenazi.com
https://www.facebook.com/PureInterior/

בעידן החדש דברים משתנים בקצב מטורף והחשיבות של עדכון גרסה הוא משמעותי במיוחד. לא, אני לא מדברת על עדכון גרסה בסמארטפון, אני מדברת על עדכון גרסה אנושי.
העובדים בעידן החדש הם למעשה מותגים אנושיים, כל אדם מגיע עם ארגז כלים מיוחד משלו, רצוי שכמובן יהיה מעודכן בגרסה האחרונה, משום שאי עדכון גרסה מסכן את המותג האנושי בחוסר רלוונטיות לשוק העבודה החדש ותוך שנתיים שלוש הוא ימצא את עצמו לא רלוונטי.

חדר ישיבות מעוצב

דור המותגים האנושיים הוא דור חברתי ושיתופי כאחד, הוא דור שמאמין בכח של בריין סטורמינג, בשיתוף ידע ומידע וביתרון המשמעותית של קבוצה על פני היחיד, כן שעצם הידיעה העמוקה של כל אחד מהם שהוא מיוחד במינו – מאפשרת לעובדים לשים בצד את מלחמת האגו שאפיינה את הדורות הקודמים ולהבין ש- 1+1+1+1 = הרבה יותר ידע וחוכמה.

איך כל זה קשור לתכנון ועיצוב משרדים?

משרד מעוצב

כדי לתכנן משרד שעובדים בו אנשים, בראש ובראשונה צריך להבין אנשים ואת הצרכים האנושיים, כלומר לא רק לספור חדרים ומספר עמדות עבודה, אלא הרבה יותר מזה. היום רוב העבודה המשמעותית לא מתבצעת מאחורי שולחן העבודה ומסך המחשב (את זה היום ניתן לעשות גם מהבית), היום צריך לספק סיבה הרבה יותר טובה מרק 'להגיע למשרד', אחרת אין הצדקה לנסוע כמעט שעה בפקקים רק בשביל לעבוד כל היום מאחורי המסך ולאכול ארוחת צהריים בפינה קטנה במטבחון.

'דור האנושיים' החדש רוצה להתאסף, לדבר ולשתף פעולה, הם מבינים את החשיבות העצומה של תחושת שייכות: חברתית, ארגונית ואם אפשר גם בינלאומית.
דבר מקסים שגיליתי לא מזמן הוא שנעשו מחקרים המוכיחים כי תמיכה חברתית בסביבת העבודה מונעת מחלות ומצמצת משמעותית את ניצול ימי מחלה, ועוד יותר נפלא שאותה תמיכה מגבירה את האכפתיות של העובדים לארגון, כיוון שהם מרגישים טוב במקום העבודה וחשוב להם לשמר את זה.

כמנכ"ל חברה, אתה צריך לשאול את עצמך 'האם אתה מאפשר להם את זה?!', 'האם יש מקום במשרדי החברה שמעודד תחושת שייכות?' ועוד יותר מזה, 'האם אתה מעביר לעובדים שלך מסר גם דרך תכנון המשרד שאכפת לך מהוול ביאינג שלהם?'

איך כל זה בא לידי ביטוי בתכנון ועיצוב המשרד?

חלל עבודה מעוצב

במשרדים האנושיים כפי שאני קוראת להם צריך להיות מספר אזורים שמעודדים זמנים אנושיים, אזורים שמעודדים שיחה וזמן איכות יחד, לדוגמה: חדר אוכל שבו כל העובדים יכולים לאכול יחד, זמן האוכל הוא זמן נפלא שממילא מתקיים וחבל לא למנף אותו לטובת אותה תחושת שייכות חשובה. אכילה בזמנים שונים כי אין מקום בשולחן המטבחון לכולם זה פשוט בזבוז של משאב יקר.
אני ממליצה להשקיע מחשבה מרובה בתכנון המטבח, כדי – לאפשר לעובדים להכין ביחד חלק מהאוכל במקום, כי במחיר של עוד כמה מטרים (תלוי בגודל הארגון) אתם מרוויחים המון!

כמה זה המון?

חלל עבודה משותף מעוצב

עובדים שמרגישים שאכפת לכם מהם – אכפת להם בחזרה.
עובדים שהקשרים ביניהם מתחזקים –גם אם יציעו להם משכורת גבוהה יותר במקום אחר הם לא ירצו להחליף את חברי "המשפחה" שלהם. תחושת שייכות כבר אמרנו?!
עובדים שאוכלים אוכל יותר טרי ופחות ג'אנק – בריאים יותר, ולכן הם יגיעו בעקביות לעבודה.
אזור נוסף שמעודד תחושת שייכות הוא אזור שאני קוראת לו סלון הבית, רק בלי "מקדש" הטלוויזיה. זהו אזור שהישיבה בו מאפשרת להירגע מהאחיזה הפורמאלית ומאפשר לעובדים לזכות בכמה רגעים של חמימות משפחתית כמו לחלוץ נעליים, לשבת באיזה צורה שבא להם או אפילו להימתח בשכיבה לכמה רגעים… ההשפעה של הפינה הזו היא עצומה, אתם ודאי מכירים את התחושה: הרגע המופלא הזה בסוף כל יום כשאתם מגיעים הביתה ויכולים סוף סוף להשיל כמה שכבות של היום, תתארו לכם כמה כוח יש לכמה רגעים כאלה במהלך היום!

משרדים מעוצבים
לובי מתחם משרדים מעוצב

מומחים ליעילות בעבודה טוענים כי הפסקות במהלך יום העבודה חשובות מאוד ויש להן יכולת להגביר את הריכוז, ולמעשה להגיע להספק גבוהה יותר. ההמלצות מדברות על הפסקה קצרה בכל 90 דקות – זה הזמן שמנצל הכי טוב את שני השלבים במוח: לימוד וריכוז ואז גיבוש המידע. כשאנשים מבצעים משימה ואז נחים 15 דקות הם מסייעים למוח שלהם לגבש את המידע בצורה המיטיבה ביותר.

כמובן שתכנון ועיצוב המשרד נוגע בעוד המון היבטים שמשפיעים עלינו כמו: תאורה, אקוסטיקה, ארגונומיה, צבע, חמצן ואור טבעי, זוויות ותחושת ביטחון ועוד ועוד.. על כל הדברים האלו שמשפיעים עלינו גם ברמה הבריאותית ארחיב בכתבות הבאות.

חדר ישיבות מעוצב
חדר אוכל מעוצב

על עצמי – יפעת אשכנזי – מעצבת, יזמית, מרצה
אני מתכננת ומעצבת משרדים אנושיים, בעלת ידע וניסיון של 13 שנים בתרגום מותג למקום.
מח יצירתי בתהליכי ניהול העיצוב והקמה של פרויקטים ומעבירה הרצאות השראה.
בתפיסתי.. המהות המשמעותית של עיצוב היא יצירת סביבת חיים מועשרת שתורמת לרמת האושר של השוהים בה.
יפעת אשכנזי